JOGA HORMONALNA

"Jest to naturalna, oparta o jogę terapia, przy pomocy której można wznowić produkcję żeńskich hormonów.
Dzięki wewnętrznemu masażowi (za pomocą specjalnych asan), intensywnym technikom oddechowym oraz skierowaniu indywidualnej energii życia do organów odpowiedzialnych za produkowanie hormonów joga hormonalna pozwala wznowić lub zintensyfikować wytwarzanie hormonów, utrzymać dobry stan zdrowia, poprawić kondycję i uśmierzyć wiele przykrych dolegliwości." / Dinah Rodgrigues - twórczyni metody


Dinah Rodrigues podaje w swojej książce, że w wyniku codziennej praktyki jogi hormonalnej poziom estradiolu podnosi się w cztery miesiące przeciętnie o 250 %


 Działanie jogi hormonalnej:
  • pomaga w leczeniu/harmonizowaniu zaburzeń o podłożu hormonalnym (np. zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół jajników policystycznych, nieregularne miesiączki, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, przedwczesna menopauza)
  • łagodzi objawy towarzyszące okresowi przekwitania, takie jak: depresja, drażliwość, huśtawki nastrojów, zaburzenia snu, uderzenia gorąca, suchość błon śluzowych, wypadanie włosów, spadek libido / obniżenie poziomu energii

  • może łagodzić trądzik o podłożu hormonalnym
  • wskazana przy niedoczynności tarczycy
  • umożliwia ograniczenie lub całkowitą rezygnację z HTZ (hormonalnej terapii zastępczej
  • poprawia samopoczucie, obniża poziom stresu, zwiększa witalność
  • działa leczniczo na zaburzenia snu.

Poprzez podwyższenie poziomu estrogenów i pobudzanie przemiany materii ułatwia pozbycie się zbędnych kilogramów i utrzymanie zgrabnej, kobiecej sylwetki. Działa profilaktycznie i terapeutycznie. Uwalnia od przykrych objawów, daje energię i witalność, lepszą sprawność fizyczną, spokój wewnętrzny i równowagę emocjonalną. Pomaga także w ograniczeniu spożycia używek (kawa, alkohol) i wprowadzeniu tzw. szeroko rozumianego zdrowego stylu życia. 


Nasz wygląd, samopoczucie, zdrowie, sposób odczuwania zależne są w dużej mierze od poziomu hormonów, zmieniającego się nie tylko w ciągu życia, ale także w trakcie każdego cyklu miesięcznego (a nawet w ciągu dnia). Joga hormonalna nie sprawi, że do 100-nych urodzin będziemy wyglądały jak 30-latki. Możemy jednak z jej pomocą proces starzenia się opóźnić i złagodzić, zachować zdrowie, pogodę ducha, szczupłą sylwetkę i urodę.


Czy to naprawdę działa?!


Oczywiście przetestowałam działanie jogi hormonalnej na sobie. 
W moim przypadku subiektywne odczucie pozytywnych zmian zostało potwierdzone wzrostem poziomu estradiolu badanym w laboratorium. Powtarzałam badanie kilka razy.

W okresie przedmenopauzalnym, kiedy poziom hormonów może ulegać znacznym wahaniom w każdym cyklu – najbardziej rzetelny obraz daje mierzenie hormonów co miesiąc. Badanie zawsze należy wykonywać w tym samym dniu cyklu, najlepiej w drugim lub trzecim dniu, kiedy poziom estradiolu jest najniższy (koszt. ca 25 zł).


Należy jednak pamiętać, że każda z nas jest inna (a problematyka zaburzeń hormonalnych zazwyczaj bardzo złożona. Dlatego efekty ćwiczeń u różych kobiet zazwyczaj nie będą takie same.
W niektórych przypadkach praktykowanie jogi hormonalnej jest niewskazane!!!


Przeciwwskazania do praktyki jogi hormonalej:

• ciąża,
• zmiany w piersiach,
okres po porodzie,
choroby nowotworowe  hormonozależne,
zaawansowana endometrioza,
duże mięśniaki macicy,
poważne problemy z sercem i układem oddechowym,
głęboka depresja.